Recept na domácí tvaroh ze sladkého mléka
Recept na domácí tvaroh ze sladkého mléka:
Recept na domácí tvaroh ze sladkého mléka – k jeho výrobě používáme syřidlo. Tvaroh má větší výtěžnost, to znamená, že se z 1 litru mléka získá víc tvarohu. Tento postup je vhodný pro výrobu měkkého tvarohu, na pomazánky nebo na sladké smetanové krémy pro děti. Produkty na výrobu tvarohu najdete v našem eshopu.
Do mléka přidejte smetanovou kulturu, smetanový zákys nebo zakysanou smetanu:
- – Syrové mléko se zahřeje za stálého míchání na teplotu 74°C s výdrží 40 vteřin.
- – Vychlaďte toto mléko na teplotu 22 – 24°C (teplota srážení) a za stálého míchání přidejte 1 – 2% (viz dávkování) předem připravené smetanové kultury Laktoflora.
Smetanová kultura Laktoflora sušená 50 g na 30-50 l mléka na smetanový zákys, smetanuSmetanová kultura Laktoflora sušená 50 g na 30-50 l mléka na smetanový zákys, zakysanou smetanu - nejpoužívanější mlékárenská startovací mezofilní okyselovací sýrařská kultura pro většinu sýrů nebo smetanový zákys nastartuje kysání mléka a je určen především na očkování mléka před sýřením či pro kysané mléko domácí výroby. Složení smetanové kultury:Sušené mléko, laktóza kmene Lc. Lactis subsp. Lactis, Lc. Lactis subsp. Cremoris, Lc. Lactis subsp diacetilactis. Kultivační podmínky smetanové kultury:Mléko se pasteruje při 92-95°C, potom se rychle zchladí na 25 °C a zaočkuje se jedním balení kultury Laktoflora smetanové, dobře promíchá a kultivuje při teplotě 23°C po dobu 4-5 hodin. K zaočkování lze použít i dříve připravený smetanový zákys - 2 lžíce. Po kultivaci se smetanový zákys uloží do chladničky na 12 hodin. Při dodržování dobrých hygienických podmínek lze docílit až 10ti násobného přeočkování. Pozor na zavlečení cizích bakterií. Poté je třeba použít opět originální kulturu, aby bylo zajištěno správné zastoupení požadované mikroflóry. První příprava není nikdy tak výnosná jako ty následující, trvá také déle. Smetanová kultura je nejdůležitějším produktem při zpracování mléka: Smetanová kultura je vhodná pro výrobu těchto sýrů:
Smetanovou kulturu lze zaměnit s těmito v Čechách prodávanými mezofilními sýrařskými kulturami:
domácí výroba kysaného mléka |
Koupit v e-shopu | |
Smetanová kultura Laktoflora sušená na 1 l mléka na smetanový zákys, zakysanou smetanuSmetanová kultura Laktoflora sušená na 1 l mléka na smetanový zákys, zakysanou smetanu - nejpoužívanější mlékárenská startovací mezofilní okyselovací sýrařská kultura pro většinu sýrů nebo smetanový zákys nastartuje kysání mléka a je určen především na očkování mléka před sýřením či pro kysané mléko domácí výroby. Složení smetanové kultury:Sušené mléko, laktóza kmene Lc. Lactis subsp. Lactis, Lc. Lactis subsp. Cremoris, Lc. Lactis subsp diacetilactis. Kultivační podmínky smetanové kultury:Mléko se pasteruje při 92-95°C, potom se rychle zchladí na 25 °C a zaočkuje se jedním balení kultury Laktoflora smetanové, dobře promíchá a kultivuje při teplotě 23°C po dobu 4-5 hodin. K zaočkování lze použít i dříve připravený smetanový zákys - 2 lžíce. Po kultivaci se smetanový zákys uloží do chladničky na 12 hodin. Při dodržování dobrých hygienických podmínek lze docílit až 10ti násobného přeočkování. Pozor na zavlečení cizích bakterií. Poté je třeba použít opět originální kulturu, aby bylo zajištěno správné zastoupení požadované mikroflóry. První příprava není nikdy tak výnosná jako ty následující, trvá také déle. Smetanová kultura je nejdůležitějším produktem při zpracování mléka: Smetanová kultura je vhodná pro výrobu těchto sýrů:
Smetanovou kulturu lze zaměnit s těmito v Čechách prodávanými mezofilními sýrařskými kulturami:
domácí výroba kysaného mléka |
Koupit v e-shopu |
- – Místo smetanové kultury Laktoflora můžete použít startovací sýrařskou mezofilní kulturu BETA – vhodná teplota mléka při zaočkování je 22 – 37°C (minimálně 20°C). Doba minimálního zrání 30 minut. Mezofilní kultury nepřežívají teploty nad 40°C.
BETA mezofilní kultura na 200 l mléka startovací na tvaroh, měkké, tvarohové i tvrdé sýryBETA mezofilní kultura na 200 l mléka startovací na tvaroh, měkké, tvarohové i tvrdé sýry - startovací sýrařská kultura v lyofilizované (mrazem vysušené) formě určená k přímému zaočkování do mléka. Čistě okyselující zaočkovací kultura bez dalších aromatických příměsí vhodná k nastartování kysání při výrobě tvarohu, měkkých, tvarohových a plísňových sýrů, tvrdých a polotvrdých sýrů. Vhodná především k výrobě sýrů, kde oka jsou nežádoucí např. typu Gouda (aromatičtější kultury mohou vytvořit menší oka). Směs složenou jen z okyselujících kmenů - 100% homofermentativní. Její okyselující aktivita je silná. Složení kultury BETA:
Kultury jsou velmi účinné, dle našich zkušeností je často možné dávkování snížit až na polovinu. Předávkování může být i důvodem nekvalitního výrobku. Jedná se o mrazem vysušený prášek, balený v praktické plastové ampuli, která umožňuje opakované uzavírání a postupné odebírání částečného množství kultury při zpracovávání menšího množství mléka, než na kolik je balení určeno. Je možné dávkovat kulturu přímo do mléka, velmi dobře se rozpouští. Skladování a doba trvanlivosti: doporučené skladování je při -18°C, kdy garantovaná trvanlivost je 2 roky od data plnění, které je uvedeno na obalu. Krátkodobé uchování kultury při vyšších teplotách, např. při transportu nebo při manipulaci při výrobě, má minimální vliv na účinnost kultury a její trvanlivost nijak výrazně neovlivňuje. Obsah balení je nutné chránit před vniknutím vlhkosti. Kultura BETA je vhodná pro výrobu těchto sýrů:
Kulturu BETA lze zaměnit s těmito v Čechách prodávanými mezofilními sýrařskými kulturami:
Práce s kulturami sušenými mrazem:Kultury se dávkují přímo do mléka. Velmi dobře se v něm rozpouštějí. Potřebnou dávku nasypte na povrch mléka, nechte asi 1 min nasáknout a potom dobře (nikoliv zprudka) vmíchejte do celého objemu. Dávkování je uvedeno na každém balení pro celý obsah. Pro menší množství momentálně zpracovávaného méka, odeberte poměrnou část. Pro domácí použití a drobnou výrobu není nutné kultury dávkovat s laboratorní přesností nebo množství nějak odvažovat. Celkovou váhu obsahu výrobce na balení neuvádí. Dávkování kultur je otázkou zkušeností. Časem budete umět odhadnout, jaké množství je vhodné právě pro Vaše konkrtétní receptury a momentální kondici mléka a kultury. Dávkujte raději méně, kultury jsou opravdu účinné. Z praxe se ukazuje, že někdy je možné jít až na poloviční dávku než doporučuje výrobce. Když kulturu poddávkujete, dobu kysání můžete prodloužit nebo zvýšit zaočkovací teplotu. Plísně přirosit. Prodloužit zrání a pod. Pokud ale předávkujete, sýřenina překysá nebo prozrávání probíhá příliš rychle a tento proces je obvykle nevratný. Použití a výběr kultur vyplývá z jednotlivých receptur na výrobu sýrů a dalších mléčných výrobků, z vlastnosti kultur a obecných zásad výroby. Můžete je vzájemně kombinovat, samozřejmě s ohledem na jejich vlastnosti, aby tento postup byl smysluplný. |
Koupit v e-shopu |
Přidejte chlorid vápenatý:
- – Poté přidejte do mléka 36%-ní roztok chloridu vápenatého (viz dávkování). Chlorid vápenatý má příznivý vliv na sražení mléka (zejména pasterovaného)
Chlorid vápenatý 34% potravinářský roztok CaCl2 200 ml na výrobu sýraChlorid vápenatý 34% potravinářský roztok CaCl2 200 ml na výrobu sýra - potravinářský chlorid vápenatý se používá při výrobě sýrů z pasterovaného mléka napomáhá lepšímu srážení mléka, zlepšuje pevnost a konzistenci sýřeniny a především zvyšuje výtěžnost. 34% roztok chloridu vápenatého má příznivý vliv na srážení zejména pasterovaného mléka, brání nadměrné tvorbě sýrového prachu při zpracování sýřeniny. Chlorid vápenatý dávkování:2-5 ml chloridu vápenatého na 10 l mléka. Kávová lžička chloridu vápenatého je cca 3 ml. Chlorid vápenatý nahrazuje v mléce vápník, který se ztrácí zchlazením, pasterizací, momentálním stavem zvířat, atd. (například v období připouštění nebo v zimním období je ho v mléce menší množství). Pokud není v mléce dostatečné množství vápníku, mléko se špatně sráží. |
Koupit v e-shopu |
Přidejte syřidlo:
- – Po 30 minutách přidejte za stálého míchání předem připravené syřidlo Laktosin. Syřidlo Laktosin se dávkuje v množství 5 ml syřidla na 100 l mléka. Zvolené množství syřidla Laktosin zřeďte vlažnou vodou v poměru 1 : 10, řádně promíchejte a poté vlijte do mléka.
- – Mléko s přídavkem syřidla míchejte ještě asi 1 minutu, pak míchejte pomalu v opačném směru, aby se mléko ustálilo. Mléko nechte srážet 16 – 20 hodin v klidu. Potom sraženinu rozkrojte a po vyvstání syrovátky celý obsah několikrát pomalu zamíchejte.
- – Potom směs sraženiny a syrovátky opatrně vypusťte do lisovacích pytlíků, které zavažte a lisujte tak, že plné lisovací pytlíky naskládáte na sebe. Po půl hodině lisovací pytlíky přeskládejte tak, aby horní pytlíky byly dole a naopak. Zajistíte tím rovnoměrně lisování.
- – Toto provádějte, až do úplného vylisování tvarohu. Tvaroh potom vysypte z lisovacích pytlíků do tvořítek a mírně zalisujte, čímž dostanete konečný tvar výrobku.
Sýrařská plachta modrá, tvarožník trojúhelník na odkapávání tvarohu 35 g/m2 balení 5 ksSýrařská plachta modrá, tvarožník trojúhelník na odkapávání tvarohu 35 g/m2 balení 5 ks polyetylénová - tvarožníky, lisovací pytlíky na tvaroh, trojúhelník (sáček) na sýr, tvaroh k odkapání syrovátky o straně 278 mm, plachetka je z elastického polyetylenu a liší se od tradičních sýrařských plachetek svou trojrozměrnou strukturou. Otvory jsou kuželovitého tvaru, velice dobře odvádí syrovátku a zabraňují jejímu zpětnému návratu k sýru nebo tvarohu. Materiál sýrařské plachty je certifikovaný pro použití v potravinářství. Před prvním použitím sýrařský šátek vyperte v běžné dezinfekci a řádně opláchněte studenou vodou. Sýrařský šátek lze po opláchnutí okamžitě použít bez osušení. Po použití sýrařský šátek vypláchněte horkou vodou o teplotě 60 – 70°C, vydezinfikujte a properte ve studené vodě. Sýrařský šátek nikdy nenavlhne, neboť je vodě odpudivý. Nevytahujte okraje šátku při používání - možno libovolně stříhat, netřepí se. Sýrařský šátek patří hladkou stranou k sýru nebo tvarohu - sýr i tvaroh jsou hladké a nelepí se na šátek - dobře odvádí syrovátku bez nutnosti vysokého tlaku - vhodné do lisovacích i jiných forem, kde zásadně podpoří odtok syrovátky a hladkou strukturu sýrů - šátky lze používat opakovaně až do zničení. síťky na tvaroh |
Koupit v e-shopu |
- – Tvaroh uschovávejte v chladničce při teplotě 8°C.
- – Pokud chceme mít tvaroh tvrdší, tvaroh v plachetce ještě zatížíme a vylisujeme co nejvíce syrovátky.
Měkký tvaroh je nejlepším základem pro pomazánky různých barev a chutí. Příprava je velmi jednoduchá: tvaroh v plachetce necháme zavěšený kratší dobu (asi 1 – 2 hodiny). Pomocí ručního šlehače, nebo i bez něj zamícháme do pomazánky sůl, koření, bylinky, dle vlastní chuti. Když přidáme cukr, marmeládu nebo ovoce, vyrobíme si sladký ovocný tvaroh.